Restrukturyzacja – czy warto?
Co to jest miękka restrukturyzacja przedsiębiorstwa?
Na czym polega restrukturyzacja? Jakie są jej rodzaje? Jakie zmiany zostały wprowadzone w związku z COVID-19 w restrukturyzacji firm? Czym jest miękka restrukturyzacja. Lepiej ogłosić upadłość czy restrukturyzację?
Czym jest restrukturyzacja firmy?
Postępowanie restrukturyzacyjne zostało uregulowane w ustawie – Prawo restrukturyzacyjne z 2015 roku. Jednocześnie procedurę tę wyodrębniono z dawnego postępowania naprawczego. Proces ten polega na reformie przedsiębiorstwa, które popadło
w tarapaty finansowe i stało się niewypłacalne lub zagrożone niewypłacalnością.
Rodzaje postępowania restrukturyzacyjnego
Wyróżnia się następujące rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych, które różnią się stopniem sformalizowania i ingerencji w funkcjonowanie przedsiębiorstwa.
- postępowanie o zatwierdzenie układu (najbardziej przypominające dawne postępowanie naprawcze),
- przyspieszone postępowanie układowe,
- postępowanie układowe,
- postępowanie sanacyjne.
UWAGA!
Od czerwca 2020 do czerwca 2021 czasowo będzie obowiązywało uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Zostało ono wprowadzone w ramach tzw. IV tarczy antykryzysowej.
Miękka restrukturyzacja
Pojęcie miękkiej restrukturyzacji nie jest uregulowane ustawowo. Jej wdrożenie nie zwalnia z obowiązku złożenia wniosku o restrukturyzację lub upadłość, o ile inne przepisy ta stanowią. Miękką restrukturyzację mogą natomiast przeprowadzić przedsiębiorstwa, które są jedynie zagrożone utratą płynności, pogubiły się w regulowaniu zobowiązań lub mają problemy strukturalne. Bowiem pojęcie miękkiej restrukturyzacji jest niesłychanie szerokie
i obejmuje wszelkie działania faktyczne i prawne, które zmierzają do poprawy wiarygodności oraz efektywności przedsiębiorstwa.
Procedura ta składa się z wielu elementów, a ich katalog jest jedynie przykładowy, zawiera między innymi takie czynności, jak:
- mediowanie z partnerami w biznesie,
- renegocjacje kontraktów długoterminowych,
- reorganizację struktury zatrudnienia,
- poszukiwanie nowych kanałów dystrybucji,
- ograniczenie kosztów stałych,
- poszukiwanie nowych źródeł finansowania.
Podsumowując – miękka restrukturyzacja, to proces wykonywany poza sądem i bez ram formalnych, jednak jej cel jest taki sam, to znaczy przywrócenie przedsiębiorstwu płynności finansowej i poprawienie jego efektywności.
Autor: Paweł Siejak