Mediacje i negocjacje

Czym jest MESO w negocjacjach?

Czym jest MESO w negocjacjach?

 

Multiple Equivalent Simultaneous Offers, czyli przedstawienie wielu ofert jednocześnie to dobra taktyka na przełamanie impasu w negocjacjach.

 

Kiedy stosujemy MESO?

 

Złożenie wielu ofert, które można porównać do MENU w restauracji, to jedna z metod osiągania celu w każdego rodzaju negocjacjach, nie tylko tych wielkich rozmowach biznesowych, ale także w tych mniejszych, choć niemniej ważnych negocjacjach odbywających się w zaciszu domowym. Technika MESO sprawdza się, zwłaszcza wtedy, gdy chcemy zaangażować drugą stronę maksymalnie w negocjacje. Po wtóre MESO ułatwia poznanie priorytetowych

celów drugiej  strony.

Przedstawienie wielu możliwości daje szansę, by sprawdzić, czy druga strona stawia większy nacisk na przykład na jakość, czy na cenę produktu. Zresztą przykładów użycia MESO można mnożyć, jednak prawdą jest, że często jest to pierwszy krok w rozmowach, stosowany tylko po to, by poznać adwersarza, jego potrzeby oraz cele.

 

Czy MESO zawsze się sprawdza w negocjacjach?

 

Oczywiście, że nie zawsze. Technika wielu ofert jest dobra wtedy, gdy oferty, propozycje negocjacyjne faktycznie różnią się od siebie. Nie mam sensu ich składać, jeżeli poszczególne opcje są tożsame ze sobą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *